THE SMART TRICK OF BADANIE OCT OKA THAT NOBODY IS DISCUSSING

The smart Trick of Badanie oct oka That Nobody is Discussing

The smart Trick of Badanie oct oka That Nobody is Discussing

Blog Article

Niekiedy lekarz podaje Pacjentowi specjalne krople rozszerzające źrenice, które mogą spowodować chwilowy światłowstręt i zaburzenia widzenia. Z tego względu po zakropleniu oczu nie powinno się prowadzić pojazdów mechanicznych. Przybądź więc do kliniki z osobą towarzyszącą, która odwiezie Cię bezpiecznie do domu.

Wykorzystywane jest również u osób zmagających się z centralną retinopatią surowiczą oraz u osób przygotowywanych do laserowej korekcji wzroku. Pozwala również monitorować stan po wykonanym zabiegu.

Badanie OCT plamki żółtej najczęściej wykonujemy w przypadku podejrzenia zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem. Badanie oct pozwala również ocenić wskazania do rozpoczęciu leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki more info żółtej.

Badanie OCT plamki żółtej jest więc istotnym elementem złożonej diagnostyki oczu. Kierowani są na nie często pacjenci z podejrzeniem AMD – zwyrodnienia plamki żółtej oka, z reguły wynikającego z podeszłMoi wieku.

Retinopatia cukrzycowa: Cukrzyca uszkadza małe naczynia krwionośne oka, prowadząc do utraty wzroku. Płyn może wyciekać z oka, powodując niewyraźne widzenie.

OCT może pomóc w identyfikacji zmian w strukturach oka związanych z zapaleniami, takimi jak zapalenie naczyniówki czy zapalenie naskórka.

Dzięki szeroko dostępnym badaniom narządu wzroku, medycyna rozpoznaje współcześnie bardzo wiele chorób oczu. Jednym z nich jest badanie OCT. Co to jest i na czym dokładnie polega ta metoda diagnostyczna?

Skomplikowana analiza fal: Badanie OCT porównuje falę świetlną wysłaną do tkanek z falą świetlną odbitą. Analiza tych fal pozwala na tworzenie precyzyjnych obrazów struktur tkanek na różnych głębokościach.

W badaniu OCT wykorzystuje się spójną (koherentną) wiązkę światła (podobnie jak w badaniu ultrasonograficznym) i umożliwia przyjrzenie się kolejnym warstwom oka w sposób bezinwazyjny i bezkontaktowy. Metoda ta opiera się na wykorzystaniu światła rozproszonego na poszczególnych warstwach tkanki. Tomograf przypomina duży aparat fotograficzny.

W ten sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

Jeśli podejrzewasz u siebie rozwój choroby oczu typu jaskra i chcesz poddać się szczegółowym badaniom diagnostycznym, nie czekaj i umów się na wizytę w naszej klinice okulistycznej. 

Badanie SOCT to jedno z najistotniejszych badań wykorzystywanych w diagnostyce chorób oczu oraz monitorowaniu ich przebiegu. Wskazaniem do wykonania badania SOCT są choroby siatkówki, nerwu wzrokowego, rogówki oraz patologie w obrębie przedniej komory oka.

Badanie diagnostyczne OCT prowadzone jest z użyciem tomografu optycznego z trójwymiarowym obrazowaniem (np. RTVue-one hundred amerykańskiej firmy Optovue lub OCT 3D 2000 japońskiej firmy Topcon).

Badanie OCT powinno być wykonywane regularnie u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą (jako ingredient działań chroniących przed utratą wzroku). O tomografii dna oka powinni pamiętać także Pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, wysoką krótkowzrocznością i innymi wadami refrakcji.

Report this page